Relacja z Geecona 2015

Posted on Posted in blog, jvm

geecon

W tym miesiącu miałem niesamowitą przyjemność uczestniczyć w naprawdę udanej konferencji informatycznej Geecon. Wyśmienita organizacja, dobre prelekcje i świetna ekipa.

Jak co roku temat zgromadził w Krakowskim MultiKinie ponad 1000 uczestników. Podczas 3 dni (13-15 maj 2015r.) odbyło się około 80 wykładów prezentowanych na kinowych salach.

Konfa z założenia uderza w technologie około-JVMowe, ale w agendzie znalazły się również tematy luźno lub wręcz nie związane z maszyną wirtualną javy. Nie było ich na szczęście wiele, a te które były w większości były interesujące.

13 maj (środa)

rejestracja przebiegłą jak co roku. Nie chce powiedzieć że sprawnie, bo zawsze jest spora kolejka do rozładowania i pewnie dałoby się to zrobić lepiej, ale i tak uważam, że daliśmy radę.

 José Valim  „Tackling the modern web with the Phoenix web framework”

To jedna z tych konferencji której nie da się dokleić do tematu przewodniego geecona. Nie jest to framework przeznaczony na JVM. Przed konferencją myślałem, że technologie związane z maszyną wirtualną Erlanga i językiem elixir nie powinny tu gościć. Jeśli ktoś jest związany z JVMem i chce w tym kierunku się rozwijać to czemu miałby słuchać o Phoenixie? Na szczęście José Valim świetnym wykładem pokazał, że był tam nieprzypadkowo i genialnie sprzedał swój produkt. Oprócz dość lakonicznego objaśnienia zalet maszyny wirtualnej Erlanga, objaśnił podstawy działania Phoenixa. Na końcu pokazał aplikacje do monitorowania pracy aplikacji (dostarczaną wraz z frameworkiem) które pozwalało na badanie/zarządzanie niezależnie poszczególnymi węzłami aplikacji. Wydaje mi się, że pokazanie jak może wyglądać ŚWIETNIE zaprojektowane narzędzie diagnostyczne było największym sukcesem. U mnie zrodziła się zazdrość… też chce móc tak pracować na JVMie i mam nadzieję, że w podobne pragnienia zostały rozbudzone w pozostałych uczestnikach.

Gleb Smirnov – „Java Concurrency Under The Hood”

Gleb postanowił zaprezentować kawał porządnego researchu. Był dobrze przygotowany i powziął się pracy na kodzie maszyny wirtualnej.Doświadczenie mówi że dema zazwyczaj się wywalają więc szacun dla niego bo dał radę. Temat został potraktowany wybiórczo. Prezenter chwycił jeden przykład kodu z nieoczywistym błędem i na jego bazie wgryzł się w aspekty techniczne  współbieżności w Javie. W prawdzie tegorocznych nagrań jeszcze nie ma ale w jego poprzednim wykładzie znaczna część treści się pokrywa.

Konrad `ktoso` Malawski – „Need for Async: In pursuit of scalable internet-scale applications”

Bardzo dobra prezentacja o wszystkim po trochu. Tematy potraktowane w sposób niesamowicie wybiórczy i subiektywny (autor się do tego przyznaje). Osobiście uważam, że wyszło bardzo ciekawie.

 

15 maj (piątek)

Jacek Kunicki, Michał Matloka – From spaghetti with no src/test to green CI, good coverage and well-sleeping developers

Autorzy udostępnili slajdy na slideshare. Jacek i Michał pokazali historie odziedziczonego, słabo udokumentowanego i nieprzetestowanego projektu. Opisali jak w kolejnych krokach zmienili jego strukturę do stopnia zadowalającego. Temat może być szczególnie ciekawy dla tych którzy zmagają się z takim właśnie projektem. Ci którzy z dobrymi praktykami byli oswojeni od małego mogli nie skorzystać, aż tak wiele ale i tak myślę, że nikt nie żałował wyboru prezentacji.

Etiene Dalcol – Web development with Lua Programming Language

Pani Etiene się nam troszkę zestresowała. Opowiedziała  o języku Lua co było miłe i chętnie dowiedziałem się czym jest. Następnie przedstawiła swój web framework (sailor). Powiedziała co miała powiedzieć, ale tematem chyba publiki nie zachwyciła. W przeciwieństwie do José Valim’a niestety nie zaproponowała prawie nic nowego. Jej narzędzie wydaje się nie rozwiązywać żadnego problemu z którym obecnie się borykamy. Niemniej i tak należą się jej brawa bo z tego co mi wiadomo jest to pierwszy web-framework tego języka.

Wiele się działo i niestety nie mam czasu, aby wszystko dokładnie opisać. Mam nadzieję że zachęciłem nieco do udziału.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *